Temat energetycznych świadectw pojawił się już sporo lat temu. Pierwsze regulacje prawne, jakie zaczęły obowiązywać, nakładały obowiązek dysponowania takim dokumentem przede wszystkim posiadaczom nowo postawionych budynków. Lecz w 2023 roku nastąpiło dużo zmian przepisów, i aktualnie obowiązek ten został mocno rozszerzony. Aktualnie jeżeli budynek postawiony został przed 2009 rokiem, a właściciel budynku będzie chciał go wynająć czy sprzedać, to wtedy postarać się będzie musiał o zrobienie takiego świadectwa. To, o czym część osób zapomina, to fakt, że obowiązek obejmuje także starsze budynki, jakie przeszły modernizację.

Tego typu modernizacja może na przykład obejmować wymienienie okien na nowe czy zrobienie ocieplenia, i zgodnie z obowiązujący przepisami postarać się będzie wtedy trzeba o zrobienie nowego dokumentu. Na szczęście obecnie z tym nie ma żadnego problemu, a świadectwo charakterystyki energetycznej w zależności od wielkości budynku kosztuje przeciętnie do kilkuset złotych.

W naszym kraju działa dużo firm i niezależnych specjalistów, pomagających w przygotowaniu certyfikatu. Istotne jest, żeby sprawdzić czy uprawnienia faktycznie są, gdyż dokumenty wykonane przez osobę nie posiadającą ich nie będzie nic warty, a oprócz tego można się narazić na poważną karę finansową. W skrajnym przypadku może to nawet być kilka tysięcy, co jest znacznie więcej niż cena takiej usługi. W wielu przypadkach nie będzie trzeba nawet pokazywać budynku, wystarczy przesłać wszystkie informacje oraz fotografie, i po paru dniach wszystko zostanie zrobione.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY