Jeżeli ktoś chciałby sprzedać dzisiaj dom czy mieszkanie, jakie pochodzą sprzed 2009 roku, to musi pamiętać o tym, żeby spełnić jedną ważną formalność. Chodzi mianowicie o energetyczne świadectwo, które jest konieczne przy takich transakcjach. Za niedopełnienie tego będą grozić poważne finansowe konsekwencje, z tego też powodu nie warto zapominać o nim. Zresztą dotyczy to nie tylko samej sprzedaży, lecz również i zwykłego wynajmu, w jego przypadku również wspomniany dokument będzie potrzebny.

Same koszty zrobienia świadectwa energetycznego nie są wysokie, potencjalne kary będą znacznie wyższe. Jeśli do oceny będzie nieduże mieszkanie czy dom, to bez żadnego problemu nowino się udać zamknąć w kwocie pięciuset złotych. Właściciele większych obiektów też trochę więcej zapłacą, ale dla prywatnej osoby nie przekroczy to z reguły tysiąca. Nie powinno być też żadnych problemów ze znalezieniem fachowca czy też firmy, która to zrealizuje.

Po wpisaniu w jednej z wyszukiwarek hasła audyty energetyczne czyste powietrze dostanie się listę adresów, wystarczy jakiś wybrać, zatelefonować i umówić się prace. Zapewne trzeba będzie podesłać wymagane dokumenty i zdjęcia obiektu, ale wszystko to już powie osoba wykonująca świadectwo. Tego typu dokument dostać można w formie elektronicznej i papierowej, obie są uznawane przez instytucje i urzędy. Jeśli w budynku nie będzie modyfikacji i przeróbek, to certyfikat ważność będzie miał przez 10 lat. Ale jeżeli zostaną wykonane jakieś duże przeróbki, to będzie go trzeba powtórzyć.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY