Posiadaczom nieruchomości pewien czas temu doszły nowe obowiązki, związane z koniecznością posiadania energetycznego świadectwa. Takie świadectwa są dziś wymagane dla wszystkich obiektów, jakie zostały wybudowane po roku 2009. Wszystkie nowe inwestycje ten certyfikat muszą posiadać, wymagane jest to bowiem przepisami, które obowiązują. W przypadku starszych budynków obowiązek ten będzie dotyczył wyłącznie przy wynajmie albo sprzedaży. Jeżeli ktoś go nie spełni, to się naraża na grzywnę, która może wynieść nawet 5 tysięcy.

Ale bardzo możliwe, że za jakiś czas wszystkie budynki będą musiały być sprawdzone pod względem energetycznym, przepisy wyraźnie bowiem idą w tę stronę. Ze względu na kwotę ewentualnej grzywny na pewno się nie opłaca takiego certyfikatu nie zrobić, gdyż ceny nie są jakieś przesadnie wysokie. Dużo będą one zależały od rozmiaru budynku i jego technicznego stanu, ale też położenia. Za niewielkie mieszkanie trzeba zapłacić około trzystu złotych, ale przy dużych wielorodzinnych budynkach końcowa kwota skończyć się może nawet na paru tysiącach. Do wykonania takiego świadectwa zatrudnić trzeba osobę, która będzie posiadała odpowiednie pozwolenie na to.

Takie osoby dysponować też muszą rzetelną wiedzą i doświadczeniem, żeby wykonywane przez nie audyty były w pełni wiarygodne. Można ich szukać na różne sposoby, jednym z nich jest podanie w wyszukiwarce słów Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, a następnie przejrzenie stron, które zostały zwrócone.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY