Blachy odnajdują wykorzystanie w miejscach wyjątkowo narażonych na nieprzydatne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym przeznaczeniem tego rodzaju blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te nieustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem oraz słońcem. Żeby zapobiec niszczeniu dachów, trzeba realizować ich regularną konserwację. Każdego rodzaju blachy mają inne wymagania w tym zakresie.

Uczciwy i troszczący się o dobro konsumenta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane klientowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Oczekiwania te obejmują normy rozładunku, instalacji, gromadzenia oraz konserwacji. By blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne oraz szczelne pokrycie dachu, należy do głębi respektować dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim bezpośrednio, by uzyskać szczegółowe informacje.

Dachy wykonane z blach są wielce narażone na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a też znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne i mchy i porosty. Na obecność tych dwóch minionych często skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów oraz mchów nie wynika niemniej jednak z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je wyjątkowo szybko usunąć.

Porosty i mchy pojawiają się na ogół na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub też w cieniu drzew. Aby je usunąć, najprzyzwoiciej jest stosować specjalistyczne środki przeciw porostom. Trzeba nim spryskać blachę przy użyciu należytych środków ostrożności. Koniecznie wypada pamiętać o tym, że są to substancje wielce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie jakichkolwiek kłopotów z usuwaniem mchów z blach należy skontaktować się z fabrykantem czy też profesjonalnymi monterami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY